reklama

Zopár rád študentom angličtiny

Časť z vás anglicky vie, časť si nahovára, že vie, časť sa učí, časť si nahovára, že sa učí a tá posledná sa pravdepodobne aspoň chce začať učiť. No a potom je tu ešte jedna skupina, ktorá sa angličtinu nielen učí, ale ju aj vyučuje a to som ja (viem, nielen ja, ale čítate môj blog, takže...) A keďže jej rozumiem asi viac než životu, o ktorom píšem väčšinou, napadlo mi pre zmenu spísať zopár (snáď) užitočných rád:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)
Obrázok blogu

Základným pravidlom, či už sa to niekomu páči alebo nie, je toto: Jazyk je slovo. Veľa slov. Tisíce slov. Nie gestá, nie dorozumievanie sa nohami-rukami. Slová. A vy sa ich musíte naučiť ak máte v pláne viac než len habkať a cítiť sa trápne. Dobrá správa je, že ich nepotrebujete všetky a nie hneď. Viem, že ste to isté počuli už sto krát a viem, že si to mnohí i sami uvedomujete. Keby ste však tak často ako ja boli svedkami toho, ako si niekto ani po pár týždňoch neustáleho opakovania nevie spomenúť na slovo "chcieť", rozumeli by ste mi. Mám mnoho tzv. dovolenkových skupín, ktorým odporúčam chodiť na dovolenky spolu. Zvyčajne totiž poskladajú vetu len všetci spolu, keďže každý z nich vie niečo iné, ale nikto nie všetko. Je to síce zábavné, ale len na hodine. Verte mi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takže znovu - slovíčka. Pre ilustráciu ich dôležitosti použijem ešte jedno prirovnanie: S jazykom to máte ako s domom. Potrebujete plán a materiál, aby ste mohli stavať, pričom plánom je gramatika (teda štruktúra) a materiálom slovná zásoba. Logika je neúprosná. Môžete mať najlepší projekt na svete, ale bez tehál nepostavíte nič. Bez slov niet reči.

Nevravím, že na gramatiku máte kašlať. Aj bez nej však máte šancu, že vám porozumejú. Možno z vás vypadne niečo ako "Mark majú nie veľmi peniaze", ale bude jasné, čo chcete povedať. Na druhej strane, dobrá gramatika vie urobiť dojem, to nech vás však trápi až na vyššej úrovni. Takže nebáť sa chýb a hovoriť. Aj z bicykla ste padali. A ešte čosi. Nesnažte sa zbytočne naučiť príliš veľa slov za krátky čas (ak to nie je nevyhnutné), väčšinu z nich totiž zabudnete a v konečnom dôsledku si ich budete pamätať ešte menej ako keby ste sa ich naučili len zopár. Ako vraví môj šéf: Mnohí by chceli hneď behať a pritom sa ešte nenaučili chodiť. Kým nemáte slovíčka a základnú gramatiku dôkladne precvičené, nechoďte ďalej a radšej opakujte. Bohato sa vám to v budúcnosti vyplatí. Snažte sa mať vo vetách čo najmenej premenných, najlepšie len jednu. Ak musíte myslieť na slovosled, čas a zároveň pátrať po zámenách a nových slovíčkach, nevyhnutne sa vám preťaží procesor a systém sa sa zrúti. Pri novej gramatike preto najskôr používajte staré slovíčka a opačne.
Základy držia celý dom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A teraz zopár rád, ako sa tie prekliate slovíčka učiť. Spôsobov je veľa a každý je iný typ. Niekto si ich píše hala-bala do zošita a učí sa ich ako prídu. Ak máte fotografickú pamäť, možno vám nič iné ani netreba. Systematickejším ľuďom však viac vyhovuje zadelenie do skupín: niektorí majú slovníček, ktorý nosia so sebou a píšu si do neho slová podľa abecedy.

Iní dávajú prednosť skupinám tematicky príbuzných slov (čo je podľa mňa jedna z najlepších metód, pretože máte vlastne pripravenú sadu slov pre konkrétnu situáciu - napr. hotel, doktor, nakupovanie atď.).

Sú i netypickejšie spôsoby. Môžete si lepiť po byte lístočky na veci s ich anglickým názvom a slovesom, čo sa s nimi dá robiť, napr. Door, open-close). Sám som to síce nikdy nerobil, ale nech sa páči.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vcelku zaujímavý spôsob je i nasledujúci: vyrobíte si lístočky s anglickým slovom na jednej strane a jeho prekladom na strane druhej. Tieto lístočky si potom vopcháte do vrecka. Ak máte cez deň čas, vytiahnete slovíčko, otestujete sa a ak si ho pamätáte, preložíte ho do druhého vrecka. Ak nie, vracia sa späť. Trochu náročné na výrobu, ale fungovať to môže.

Takisto si môžete nové slovíčka z hodiny spísať na jeden papier a vyvesiť niekde, kde ich budete mať aspoň párkrát denne na očiach (dobrý tip je, nech už sa to zdá akokoľvek smiešne, na záchode).

Výborný nápad je tiež čítať anglické knižky určené študentom - na trhu je ich dostatok a sú odstupňované podľa náročnosti - čím vyššia úroveň, tým väčšia slovná zásoba. Úplne najlepšie je kúpiť si vydanie i s nahovorenou kazetou či CD a po prečítaní si to celé ešte parkrát vypočuť. Celkovo vzaté, výborný spôsob ako sa učiť slovíčka priamo vo vetách, v audio balení spolu s výslovnosťou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dobrý nápad je tiež sledovať svet okolo seba. V súčasnosti sa už i u nás používa množstvo anglických výrazov, ktoré si takto môžete zafixovať, typickým príkladom sú názvy obchodov a firiem. Takisto, mnoho výrobkov má popis, príp. zloženie na obale aj v angličtine. Nič lahšie než porovnať so slovenským textom o pár riadkov vyššie a zasa ste sa raz niečo naučili.

No a posledný tip, môj najobľúbenejší, je učiť sa slovíčka cez hudbu. Niekedy bolo dosť ťažké dostať sa k slovám piesní, dnes je to vďaka internetu otázka sekúnd. Vyberte si pieseň, čo sa vám páči, preložte si ju (sami alebo s učiteľom) a spievajte si. Ak si vyberiete súčasný hit, bude vás atakovať všade - na ulici, v obchode, v práci, doma a vy sa natrvalo naučíte zopár nových slov, bezbolestne a dokonca priamo ako súčasť nejakej frázy. Sám vďačím textom piesní za mnoho slov a bolo to práve kvôli nim, že som sa začal učiť anglicky. Niečo podobné ako piesne sú i filmy, dnes ľahko dostupné v origináli, tie sú však vhodné až pre vyššie stupne.

Hej, a ešte niečo. Predložky - nočná mora všetkých študentov. Smutnou pravdou je, že jednoduchý univerzálny systém neexistuje. Preto len jedna rada - mnoho slovies a prídavných mien sa v angličtine viaže na konkrétnu predložku (napr. afraid OF, believe IN, good AT...) Aj keď to bude ťažšie, naučte sa ich spolu hneď na začiatku. Nenavrávajte si, že dôležité je len slovo a predložku sa naučíte neskôr. Ak sa ich nenaučíte, budete predložky len strieľať, prípadne si zafixujete nesprávne a už sa ich nezbavíte. A nič sa neodstraňuje ťažšie ako fosilizované chyby.

Skončím periodicitou hodín do týždňa a efektom, ktorý v závislosti od ich počtu môžete očakávať. Optimálnou dĺžkou hodiny je podľa mňa 90 minút, dlhšie hodiny už strácajú na efektívnosti. Všeobecne platí, že je lepšie mať ich častejšie než dlhšie. Takisto, čím menej žiakov v skupine, o to lepšie pre vás. Jednoznačne najefektívnejšie sú hodiny jeden na jedného, keďže sa nemáte za koho schovať. Nevýhodou je, že individuálne hodiny sú pochopiteľne aj najdrahšie. Zároveň je dôležité uvedomiť si, že bez domáceho štúdia sa váš rast spomaľuje o to viac, čím menej hodín do týždňa máte. Jedna lekcia týždenne vás preto bez samostatnej prípravy neposunie nikam. Pre priemerne rýchly postup potrebujete byť v kontakte s jazykom aspoň 5 hodín týždenne, či už na hodine alebo doma. O čo menej lekcií s učiteľom, o to viac by ste sa jazyku mali venovať sami.

Keď chcieť nie ste vám, rozprávajúci s taký angličtina budeš vy.

Tomáš Batik

Tomáš Batik

Bloger 
  • Počet článkov:  101
  •  | 
  • Páči sa:  1x

verí v smiech...... ČO NA SRDCI, TO TU ........ Zoznam autorových rubrík:  MudrovačkyPísačky a slovné hračkyTakmer zbytočné postrehyTajné tipyPre zmenu vážneRozhovoryNezmysly všade vôkolFotografieSúkromnéMozaika

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu